مرکز پاسخگويي: تبيان
موضوع اصلي: نحوه زندگاني
موضوع فرعي: نحوه زندگاني و شخصيت حضرت زهرا(س)
درباره زندگاني و شخصيّت حضرت فاطمه زهرا((عليها السلام)) توضيح دهيد.

پاسخ:
پدر بزرگوار حضرت فاطمه((عليها السلام)) رسول گرامي اسلام و مادر گراميش حضرت خديجه كبري((عليها السلام)) است. آن حضرت در روز بيستم جمادي الآخر سال دوّم يا پنجم بعثت ديده به جهان گشود. حضرت صادق((عليه السلام)) فرمود: «فاطمه((عليها السلام)) نُه نام دارد: فاطمه، صديقه، مباركه، طاهره، زكيه، راضيه، مرضيه، محدثه و زهرا.» و فرمود: «اگر اميرالمؤمنين((عليه السلام)) با او ازدواج نمي كرد او كفو و مانندي در روي زمين تا روز قيامت نبود.» از اين روايت شريف استفاده مي شود كه مقام حضرت زهرا((عليها السلام)) از تمام پيامبران گذشته برتر و بالاتر است.
رسول خدا((صلي الله عليه وآله)) درباره ي وي فرمود: «فاطمه پاره تن من است. هر كه او را شاد گرداند مرا شاد گردانيده و هر كه او را آزار دهد مرا آزار داده است. فاطمه نزد من عزيزترين كس است.»
نيز در روايتي از عايشه نقل شده است كه: «كسي را در گفتار و سخن به رسول خدا((صلي الله عليه وآله)) شبيه تر نديدم. چون فاطمه((عليها السلام)) به نزد آن حضرت مي آمد. به او مرحبا

ـ1565ـ
مي گفت و دستهاي او را مي بوسيد و در جاي خود مي نشانيد.» همچنين در روايتي آمده است كه روزي رسول الله((صلي الله عليه وآله)) از اصحاب خود سؤال كردند كه در چه حالي زن به خدا نزديكتر است. اصحاب آن حضرت نتوانستند جوا دهند. هنگامي كه فاطمه((عليها السلام)) اين مطلب را شنيد، عرض كرد: «حالتي كه زن به خدا نزديكتر است اين است كه ملازم خانه خود باشد و از خانه بيرون نرود.» حضرت فرمود: «فاطمه پاره تن من است.»
فاطمه زهرا((عليها السلام)) پس از وفات پدر بزرگوارش چندان زندگي نكرد. آن حضرت بر طبق بعضي از روايات 75 روز و بر طبق برخي ديگر 95 روز پس از رحلت رسول خدا((صلي الله عليه وآله)) دارفاني را وداع گفت. آن بانوي بزرگوار در اين مدّت كم از منافقين و غاصبين خلافت رنجها و مصيبتهاي بسياري ديد.