شفاعت حضرت زهرا در محشر


مسأله شفاعت، چيزي است كه ريشه ي قرآني و حديثي داشته و ضرورت مذهب به حساب مي آيد. بنابراين، يكي از شفعاي روز قيامت- آن هم در حد وسيع- حضرت فاطمه ي زهرا عليهاالسلام مي باشد كه در اينجا توجه شما را به مضمون دو حديث كه از طريق حضرت سلمان و جابر جعفي آمده است جلب مي كنم:

روزي سلمان به پيامبر صلي اللَّه عليه و آله خدا گفت: اي مولاي من! تو را سوگند به خدا، از عظمت فاطمه عليه السلام در روز قيامت تعريفي بفرماييد.

پيامبر خدا صلي اللَّه عليه و آله با تبسم رو به سلمان كرد و فرمود: سوگند به آن آفريدگاري كه جانم در دست اوست، فاطمه عليهاالسلام را در آن روز بر ناقه اي از ناقه هاي بهشت سوار مي كنند، جبرئيل و ميكائيل به ترتيب از راست و چپ او حركت مي نمايند. اميرالمؤمنين پيشاپيش و حسن و حسين از پشت سر، وي را همراهي مي كنند، تا بدين طريق فاطمه عليهاالسلام از پل صراط مي گذرد و پس از گفتگوهاي زياد، آنگاه خطاب مي رسد: فاطمه! هرچه مي خواهي بخواه. دخترم عرض مي كند:

اسالك ان لاتعذب محبي، و محبي عترتي بالنار، فيوحي اللَّه اليها: يا فاطمه! و عزتي و جلالي و ارتفاع مكاني، لقد آليت علي نفسي من قبل ان اخلق السموات و الارض بالفي عام ان لااعذب محبيك و محبي عترتك بالنار. (1)

بار الهي! از تو مي خواهم علاقه مندان خود و فرزندانم حسن و حسين را در آتش مسوزان. خطاب مي رسد: يا فاطمه! سوگند به عزت و جلالم، دو هزار سال پيش از خلق آسمانها و زمين، بر خودم لازم كرده ام كه اين حاجت تو را برآورم

جابر جعفي نيز به حضور امام باقر عليه السلام رسيده، عرض كرد: فدايت شوم، حديثي در مورد فاطمه عليهاالسلام بفرماييد، كه با نقل آن، شيعيان را خوشحال كنم.

حضرت فرمودند: در روز رستاخيز منابري از نور براي پيامبران نصب مي گردد، كه منبر رسول خدا از همه مجلل تر است و همچنين منبرهايي براي اوصيا در نظر مي گيرند كه جايگاه علي عليه السلام از همه بالاتر مي باشد آنگاه نوبت به فرزندان انبيا مي رسد كه مقام حسن و حسين عليهماالسلام بس منيع تر است. سپس نوبت فاطمه عليهاالسلام فرامي رسد و او را با تجليل و شكوه بي نظير به محشر آورند و كنار در بهشت قرار مي گيرد، ولي داخل آن نمي شود و مي گويد: خدايا! از تو مسالت مي دارم كه مقام مرا در همچو روزي براي اهل محشر معلوم كني.

از جانب خدا ندا مي رسد: اي دختر پيامبر! برگرد به سوي اهل محشر و هر كه را از علاقه مندان خود يافتي شفاعت كن.

امام باقر عليه السلام مي فرمايند: به خدا سوگند، فاطمه عليهاالسلام شيعيان خويش را يكي پس از ديگري انتخاب نموده و داخل بهشت مي نمايد، همان طوري كه پرنده ها دانه ها را برمي گزينند، و سپس شيعه هاي آن حضرت نيز، خود شفاعت نموده و علاقه مندان فاطمه عليهاالسلام را به بهشت داخل مي كنند...

در دنباله اين حديث امام پنجم مي فرمايند:

واللَّه لايبقي في الناس الا شاك او كافر او منافق. (2)

سوگند به خدا، از امت اسلامي كسي باقي نمي ماند مگر افراد مذبذب و كافر و منافق و ساير مردم مشمول شفاعت فاطمه مي گردند.

در پايان اين فصل، براي توضيح مطلب، تذكري را لازم مي دانم و آن اينكه: شفاعت شوندگان بايد واجد شرايط باشند. ايمانشان را در دنيا تباه نسازند. حقوق و آبروي مردم را تضييع ننمايند.

در عمل به واجبات ديني كوتاهي نكنند. از نظر اخلاقي و عملي مشابهت و سنخيت با فاطمه عليهاالسلام و ساير شفاعت كنندگان داشته باشند، و گرنه به طور مطلق مشمول شفاعت نمي شوند، بلكه هر جرم و تخلف ديني و تجاوز به حقوق ديگران، كيفر مناسبي را به دنبال خواهد داشت و چنين افرادي به طور محدود و موقت كيفر مي بينند و سپس مشمول شفاعت مي شوند...

همانطوري كه دانش آموزان غير واجد شرايط مشمول الطاف مربيان آموزشي نمي گردند.

خداوندا! ما را شايسته ي شفاعت فاطمه، پدر، شوهر، و فرزندان معصوم او بفرما.

***

1ـ سفينه البحار، ج 2، ص 375.

2ـ عوالم، ج 11، ص 150- بحارالانوار، ج 43، ص 64، ح 57.