حضرت فاطمه و پيراهن خون آلود امام حسين


فاطمه عليهاالسلام در پيشگاه خدا با قاتلان خود و فرزندانش محاجه خواهد كرد و آنان را در ميان مردم محشر محكوم نموده و به عذاب دردناك الهي گرفتار خواهد نمود.

از روايات اسلامي استفاده مي شود، نخستين پرونده اي كه در روز رستاخير رسيدگي مي شود، پرونده ي محسن شهيد (فاطمه) است، ولي آنچه دل فاطمه عليهاالسلام و شيعيان و محبان اهل بيت را بيشتر مي سوزاند، خاطره ي جانسوز كربلا است، كه در آن، امام حسين عليه السلام را با يارانش به طور فجيع به شهادت رسانده و سرهايشان را از تنشان جدا نموده و زنان و دختران آنان را با تمامي بي رحمي اسير كردند...

در احاديث آمده است كه دختر گرامي پيامبر صلي اللَّه عليه و آله پيرهن خون آلود امام حسين عليه السلام را در روز قيامت به دست گرفته و خواستار محاكمه و كيفر قاتلان او مي گردد. (1)

از حضرت امام صادق عليه السلام آمده است كه فاطمه عليهاالسلام را در روز قيامت در قبه اي از نور مي نشانند. در اين هنگام، امام حسين به محشر مي آيد، در حالي كه سربريده اش را به دست مي گيرد. فاطمه عليهاالسلام از ديدن چنين حالي صيحه مي كشد و مي افتد و تمام پيامبران و خلايق ديگر، از ديدن چنين وضعي به گريه مي افتند، سپس قاتلين امام حسين حاضر و محاكمه مي گردند و آنگاه به كيفر شديدي مي رسند... (2)

و بالاخره در حديث ديگري از طريق ابان بن عثمان از امام صادق عليه السلام نقل شده: چون فاطمه عليهاالسلام به محشر آيد، پيرهن خون آلود امام حسين عليه السلام را به دست گرفته، عرض مي كند: خدايا! اين پيرهن خون آلود حسين من است و تو خود مي داني چه جناياتي در مورد او مرتكب شده اند. (3)

خطاب مي رسد: يا فاطمه! تو در نزد من محبوبي هر چه مي خواهي بگو. عرض مي كند: الهي! انتقام خون حسين را بگير.

در اين حال آتش جهنم بر قاتلين امام حسين مسلط مي گردد و با انواع عذاب به كيفر مي رساند. (4)

***

1ـ فرائدسمطين، ج 2، ص 265، ش 533-بحار، ج 43، ص 220، ح 2 و 3: تحشر ابنتى فاطمه يوم القيامه و معها ثياب مصبوغه بالدم... فتقول: يا عدل احكم بينى و بين قاتل ولدى، قال رسول‏اللَّه (ص): فيحكم لابنتى و رب الكعبه...

ويل لمن شفعائه خصمائه - و الصور فى حشر القيامه ينفخ

لابد ان ترد القيامه فاطم - و قميصها بدم الحسين مضمخ

2ـ ثواب الاعمال به نقل جلاءالعيون شبر، ج 1، ص 227.

3ـ فتاخذ قميص الحسين بن على بيدها مضمخا بدمه و تقول: يا رب هذا قميص ولدى و قد علمت ما صنع به.

4ـ بحارالانوار، ج 43، ص 224، ح 11.