بازگشت

خطبه عيادت


علاّمه مجلسى از شيخ بزرگوار و ثقه، صدوق رحمةالله، روايت كرده است كه در دوران شدت و غلبه بيمارى حضرت زهرا عليهاالسلام، زنان مهاجران و انصار به عيادت ايشان رفتند، و جوياى احوال ايشان شدند و پرسيدند: در اين حال بيمارى، چگونه سر مى كنيد؟ حضرت بدين گونه پاسخ گفت: «به خدا سوگند! روزگارم سر مى شود و حالم به گونه اى است كه از دنياى شما ناخشنود و از مردان شما خشمگين و ناراحتم ... «لَبِئْسَ مَا قَدَّمَتْ لَهُمْ أَنفُسُهُمْ أَن سَخِطَ اللهُ عَلَيْهِمْ وَ فِي الْعَذَابِ هُمْ خَالِدُون»(مائده:80) و بد چيزى است آنچه كه نفوسشان مقدّم داشته؛ چرا كه موجب خشم و غضب الهى شده و در عذاب جاودانه اند.... واى بر آنها! چگونه خلافت را از پايگاه استوار رسالت و پايه هاى محكم نبوّت و محل نزول وحى امين و انسان آگاه به امر دين و دنيا منحرف كرده، دور ساختند؛ «أَلَا ذَلِكَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِين» (زمر: 15) آگاه باشيد كه اين همان زيان و خسران آشكار است.

در امر شفّاف سازى سياسى و بازشناسى حق خلافت، حضرت زهرا عليهاالسلام هر محملى را براى اين ادعا برمى گزيند تا بتواند از تحريف و انحرافى كه به وسيله حكومت تازه روى كار آمده پرده برداشته، اتمام حجّت نمايد و مسئوليت خود را در يارى دين و كيان و مركزيت آن يعنى حضرت على عليه السلام ادا نمايد و اين مسئله را در خطبه «فدك» در مسجد و خطبه «عيادت» تصريح نموده، بدون ابهام و پيچيدگى، نظرياتش را بيان مى كند.... پس اى كاش بينى مردمى كه «يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعا» (كهف: 104) مى پندارند كار نيك انجام مى دهند، به خاك ماليده شود. «أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَـكِن لايَشْعُرُون»(بقره: 12)؛ آگاه باشيد كه آنان تبهكارند و خود نمى فهمند. «أَفَمَن يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَن يُتَّبَعَ أَمَّن لايَهِدِّيَ إِلاَّ أَن يُهْدى فَمَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُون»(يونس: 35)؛ آيا آن كس كه به درستى و راستى هدايت مى كند براى پيروى شايسته تر است، يا آن كس كه خود هدايت نيافته باشد؟ پس شما را چه شده است؟ چگونه قضاوت مى كنيد؟سوگند به خداوندگارت كه شتر اين فتنه آبستن شده، به همين زودى خواهد زاييد و شما قدح خونين و سمّ مهلك آن را خواهيد دوشيد. در آن هنگام «يَخْسَرُ الْمُبْطِلُون»(جاثيه: 27) ياوه سرايان و تبهكاران زيان خواهند ديد، و آيندگان پيامد سنّت هاى گذشتگان را خواهند ديد و در آن هنگام، به خاطر رضايت خاطر جمعى، خود را آماده فتنه و آشوب كنيد و به شمشيرى برّان و هرج و مرج فراگير و خودكامگى ستمگران نويد دهيد! سهميه هايتان را اندك خواهند داد و محصولات كشاورزى تان را خود درو خواهند كرد. واى بر شما! كه در آن هنگام در چه شرايطى به سر مى بريد! دل هايتان كور گشته اند. آيا ما شما را الزام و اجبار نماييم، در حالى كه خود اكراه داريد؟ «فَعُمِّيَتْ عَلَيْكُمْ أَنُلْزِمُكُمُوهَا وَ أَنتُمْ لَهَا كَارِهُون»(هود: 28) (1)

حضرت زهرا عليهاالسلام با اصرار و پافشارى نسبت به «فدك»، هدفش آن بود كه زمينه را براى حضرت على عليه السلام در مطالبه حق پايمال شده اش آماده سازد و در واقع، «فدك» و خلافت با يكديگر همراه و در يك مسير قرار گرفته بودند؛ چنان كه بعدها كلمه «فدك» عنوان بزرگ ترى پيدا كرد كه منحصر به يك سرزمين مزروعى كه در زمان رسول خدا محدود و معيّن بود، نمى شد، بلكه موضوع فدك هم‎پاى خلافت و تمام دفترچه و پرونده اسلام شد.ابن ابى الحديد و طبرى از عمر بن خطّاب روايتى آورده اند كه متضمّن اين موضع گيرى نسبت به حضرت على عليه السلام و حضرت زهرا عليهاالسلام مى باشد. عمر بن خطّاب به ابن عبّاس مى گويد: «آيا مى دانيد كه چه چيز باعث شد پس از محمد، قومتان (قريش) توجهى به شما نكنند؟ آنان از اين كه نبوّت و خلافت در شما جمع شود و بدين وسيله، بر قوم خود فخر و مباهات كنيد خوششان نمى آمد. بنابراين، قريش براى خود فكرى كرد و به نتيجه رسيد.»(2)سوگند به خداوندگارت كه شتر اين فتنه آبستن شده، به همين زودى خواهد زاييد و شما قدح خونين و سمّ مهلك آن را خواهيد دوشيد. در آن هنگام «يَخْسَرُ الْمُبْطِلُون»(جاثيه: 27) ياوه سرايان و تبهكاران زيان خواهند ديد، و آيندگان پيامد سنّت هاى گذشتگان را خواهند ديد و در آن هنگام، به خاطر رضايت خاطر جمعى، خود را آماده فتنه و آشوب كنيد و به شمشيرى برّان و هرج و مرج فراگير و خودكامگى ستمگران نويد دهيد! سهميه هايتان را اندك خواهند داد و محصولات كشاورزى تان را خود درو خواهند كرد.حضرت زهرا عليهاالسلامو پيداست كه حزب حاكم بر تمام حقوق سياسى بنى هاشم دست گذارده، تمام امتيازات مادى و معنوى آنان را لغو ساخته بود و نسبت به اموال نيز بنى هاشم را از فدك و ميراث و خمس (سهم ذوى‎القربى) محروم ساخته، آنان را مانند ديگر مردم به شمار آوردند. بنى هاشم و در رأس آنان، على ابن ابى طالب عليه السلام نمى توانستند خود نسبت به مطالبه حقوق مغضوب خود اقدامى كنند. حضرت زهرا عليهاالسلام رأسا اقدام به مطالبه حق خود و ديگر افراد بنى هاشم نمود. حضرت زهرا عليهاالسلام با اصرار و پافشارى نسبت به «فدك»، هدفش آن بود كه زمينه را براى حضرت على عليه السلام در مطالبه حق پايمال شده اش آماده سازد و در واقع، «فدك» و خلافت با يكديگر همراه و در يك مسير قرار گرفته بودند؛

عمر بن خطّاب به ابن عبّاس مى گويد: «آيا مى دانيد كه چه چيز باعث شد پس از محمد، قومتان (قريش) توجهى به شما نكنند؟ آنان از اين كه نبوّت و خلافت در شما جمع شود و بدين وسيله، بر قوم خود فخر و مباهات كنيد خوششان نمى آمد. بنابراين، قريش براى خود فكرى كرد و به نتيجه رسيد.»چنان كه بعدها كلمه «فدك» عنوان بزرگ ترى پيدا كرد كه منحصر به يك سرزمين مزروعى كه در زمان رسول خدا محدود و معيّن بود، نمى شد، بلكه موضوع فدك هم‎پاى خلافت و تمام دفترچه و پرونده اسلام شد. دليل بر اين مطلب آن كه ائمّه اطهار عليهم السلام هنگام تحديد و تعيين مرزهاى «فدك»، آن را منحصر به آن روستا و مزرعه نكردند، بلكه ـ مثلاً ـ اميرالمؤمنين على عليه السلام آن را در زمان خود، به اين عبارت تحديد نمود: «يك مرز فدك كوه اُحد است و مرز ديگرش عريش مصر، حدّ ديگر كناره دريا و مرز ديگر دومة الجندل» كه اينها حدود تقريبى جهان اسلام در آن دوران بودند و حضرت موسى بن جعفر عليهما السلام نيز پس از آن كه هارون الرشيد اصرار كرد كه «فدك» را از او بپذيرد، فرمود: من آن را از تو نمى گيرم، مگر با تمام حدود و مرزهايش. هارون الرشيد پرسيد: حدودش چيست؟ فرمود: حد اول عدن، حد دوم سمرقند، حد سوم آفريقيّه، حد چهارم كناره دريا از خزر تا ارمنيّه. هارون گفت: ديگر چيزى براى ما باقى نماند. حضرت فرمود: من به تو گفتم كه اگر حدودش را مشخص سازم، تو پس نخواهى داد.از اين رو، در امر شفّاف سازى سياسى و بازشناسى حق خلافت، حضرت زهرا عليهاالسلام هر محملى را براى اين ادعا برمى گزيند تا بتواند از تحريف و انحرافى كه به وسيله حكومت تازه روى كار آمده پرده برداشته، اتمام حجّت نمايد و مسئوليت خود را در يارى دين و كيان و مركزيت آن يعنى حضرت على عليه السلام ادا نمايد و اين مسئله را در خطبه «فدك» در مسجد و خطبه «عيادت» تصريح نموده، بدون ابهام و پيچيدگى، نظرياتش را بيان مى كند و استحكام اين كلام را در استناد پى در پى به آيات قرآن كريم پى ريزى مى نمايد و فصاحت و بلاغت و شيرينى بيان، روانى عبارت، نيرومندى استدلال و انسجام در گفتار، آوردن انواع و اقسام استعارات و كنايات، والايى سطح مطلب، تمركز نسبت به اصل هدف و در عين حال، تنوّع مباحث با پيچيدگى با آيات خدا، سخنش را جاودان و كلامش را درخشان و نبوغ و بينشش را پيش از پيش اظهار مى دارد.

پاورقي

1- محمّدباقر مجلسى، پيشين، ج 8، ص 109ـ 112.2- ابن ابى الحديد، پيشين، ج 12، ص 53 / طبرى، پيشين، ج 5، ص 31.
معصومه ريعان