تدوين مصحف فاطمه


در اين که کتاب شريف مُصحَف حضرت فاطمه زهراء سلام اللّه عليها چگونه تدوين شده و با چه کيفيّتي بوده است، احاديث و روايات مختلفي وارد شده است که به جمع سه حديث مي پردازيم:

روزي عدّه اي از اصحاب و افرادي که در مجلس امام جعفر صادق عليه السلام حضور داشتند، پيرامون کتاب جَفر، جامعه و مُصحَف سؤ الاتي را مطرح کردند.

حضرت درباره هر کدام، مطالبي را بيان فرمود و سپس پيرامون مُصحَف چنين اظهار داشت:

چون خداوند متعال، حضرت رسول اکرم صلي اللّه عليه و آله را قبض روح کرد و رحلت نمود، غم و اندوه سختي بر فاطمه مرضيّه عليها السلام روي آورد که ناگوار و غير قابل تحمّل بود و در اين راستا، کسي غير از خداي متعال از دردها و ناراحتي هاي دروني آن حضرت آگاه نبود.

پس خداي منّان جهت تسّلاي آن بزرگوار فرشته اي را مأمور نمود تا با وي هم سخن و هم راز گردد؛ و مدّتي به اين منوال گذشت، تا آن که روزي اين موضوع را با همسر خود اميرالمؤ منين عليّ عليه السلام در ميان نهاد که فرشته اي نزد من مي آيد و با من حديث مي گويد و مونس من گشته است.

امام عليّ عليه السلام اظهار داشت: هرگاه متوجّه صداي او شدي و احساس نمودي که آمده است مرا آگاه کن.

پس از آن، هر زمان که فرشته بر حضرت زهراء عليها السلام وارد مي شد، همسر خود، عليّ عليه السلام را خبر مي نمود.

و حضرت عليّ عليه السلام نيز تمامي آنچه را که گفته مي شد مي نوشت، تا آن که يک کتاب کامل و جامع شد و به نام مُصحَف حضرت فاطمه زهراء عليها السلام تدوين و ثبت گرديد.

و تمام علوم و آنچه که انسان ها در تمام دوران ها نيازمند آن باشند در آن مصحف شريف موجود است.

و سپس امام جعفر صادق عليه السلام افزود: کتاب مصحف و نيز جامعه و جفر أبيض و جفر أحمر، همه آن ها نزد مااهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام موجود مي باشد. [1] .


پاورقي

[1] اصول کافي: ج 1، ص 240، ح 2 و 3 و 5.