بازگشت


مقدمه
 

وقتى به سيره ائمه اطهارعليهم السلام بنگريم يك وجه مشترك را به وضوح درمى يابيم و آن اينكه امامان معصوم عليهم السلام با شنيدن نام مقدس فاطمه زهراعليهاالسلام و آن بانوی کوثر سر تعظيم فرود آورده و از آن وجود گرامى با تكريم و تجليل ياد مى كرده اند.
 آثار منظوم و مآثر منثور گذشتگان كه در شان حضرت فاطمه عليهاالسلام به سلك نظم و به رشته تحرير درآمده بر تارك تاريخ ادب و فرهنگ بشرى مى درخشد و ابنيه اى كه به نام مبارك آن جناب مسمى گشته همچنان تقدس و شكوه ستودنى و جلال و عظمت مثال زدنى خودرا حفظ كرده و در رهگذر وقايع ايام و اعصار و در پس حوادث بى شمار روزگار باقى و پابر جا مانده است.
با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، برماست که همگام با عصر حاضر به دفاع از کیان دینی خویش قیام نموده و با استفاده از ابزارهای کارآمد به احیای فرهنگ فاطمی
برآییم.

در عرصه آثار نرم افزاری پيش از اين آثار متعددى همچون : ام ابیها، ریحانه النبی، ریحانه رسول ، ریحانه و ... در خصوص زندگانى حضرت فاطمه عليهاالسلام به شيفتگان ولايت عرضه شده است. ليكن اكنون اين نرم افزار (در حریم کوثر) در هيئتى دلپذير و در قالب يك برنامه چند رسانه اى - به طور خاص- بانوى بزرگ اسلام حضرت فاطمه عليهاالسلام را محور و موضوع كار خود قرار داده و به ارائه ابعاد گوناگون شخصيت آن حضرت پرداخته است.

باشد كه با احاطه و جامعيت اين نرم افزار نسبت به موارد مشابه، مرجعي جامع و كامل در اختيار محققان و انديشمندان حوزه و دانشگاه و اساتيد فن قرار داده و براي «يوم الحسرت» خويش، پيش فرصتي آماده نموده باشيم.


ويژگي ها

 

ـ پرسمان

 نزدیک به 250 پرسش و پاسخ پیرامون مسائل مختلف؛ از قبیل: زندگی نامه، ازدواج، شهادت، شبهات و ... به صورت دسته‌بندي و فهرست گذاري شده. (گروه، موضوع کلی و موضوع خاص)

 ـ كتابخانه ديجيتالى
 220  عنوان کتاب و 330  عنوان مقاله، پیرامون شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها

 ـ کتابشناسی

از ديگر ويژگى‌هاى اين برنامه معرفى بیش از 2000 عنوان كتاب درباره حضرت زهرا (س) به زبان فارسى، عربى، پشتو، انگلیسی و... است؛ تا زمينه‌ تحقيق بيشتري فراروي محققان و پژوهشگران باز نمايد.

 ـ اشعار
مجموعه ای بیش از 230 قطعه شعر مرتبط با حضرت زهرا (س)
به صورت غزل، قصیده و دوبیتی، شعر نو

 ـ سیره

(زندگی نامه، حکایات، فضائل، سخنان)

معرفی کامل زندگی نامه آن حضرت از ولادت تا شهادت،  مجموعه حکایاتی از حضرت زهرا (س) ،  فهرستی از فضائل  حضرت زهرا سلام الله علیها و همچنین مجموعه کاملی از سخنان و احادیث آن صدیقه طاهره

ـ گالری تصاویر
گالرى متنوعى شامل بیش از 270  تصویر مربوط به حضرت زهرا (س)‌ شامل: ویژه‌نامه‌های ولادت، ازدواج، شهادت   که دارای قابلیت‌های ذخیره، چاپ، نمایش به صورت اسلایدی و همچنین انتخاب تصاوير به عنوان تصویر زمینه ویندوز می‌باشد.

ـ نوا و نما

مجموعه صوتی کامل و جالبی از ادعیه منتسب به حضرت زهرا (س) با متن، مولودی(16 مورد به مدت 2:30 ساعت) ،  نوای عشق ( 32 مورد به مدت 2:40 ساعت)، مرثیه سرائی (85 مورد به مدت 7 ساعت)، روضه خوانی (15 مورد شامل 3 ساعت)، کلیپ های تصویری ، سخنرانی‌ها (46 مورد از عالمان و واعظان جلیل‌القدر (شخصیت‌هایی همچون: آیت الله دکتر حسینی قزوینی، حجت الاسلام و المسلمين فاطمی نیا، حجت الاسلام و المسلمين اثنی عشری، مرحوم حاج کافی، حجت الاسلام پناهیان، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله مکارم شیرازی (به مدت 43 ساعت) و...

* - معرفی کاملی از سایت ها  و منابع معتبر اینترنتی که راجع به حضرت زهرا (س) تحقیق و فعالیت می کنند.(بیش از 24 مورد)

* - معرفی کاملی نسبت به نرم افزارهایی که تاکنون راجع به حضرت زهرا (س) تولید شده است ( 10 مورد)

تهیه کننده:

معاونت اطلاع رسانی مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)
 

رياست و اشراف مؤسسه:
آيت الله دکتر سيد محمد حسيني قزويني

 

مدير فني و اجرايي:
سيد محمد جواد حسيني

برنامه نويس:
سيد محمد جواد حسيني
سيدمحمدمهدي جبرائيلي


گرافيک :
میثم گلبابائی

 

تهیه و استخراج اطلاعات:
سید محمد موسوی
سید
محمد صادق حسینی

سید مجتبی موسوی


کارشناس ارزیاب :
سيدمحمدمهدي جبرائيلي


 

 

 

 مؤسسه تحقيقاتى حضرت ولى عصر (عج )